Skip to main content
Zabawki dla psa

Ciekawe pomysły – czas dla dzieci lub dorosłych

Pytania rodziców: Czym zająć dzieci? Jak nie popadać w rutynę? Jak zaplanować czas dzieciom?

Kilka ciekawych pomysłów na zajęcie czasu dzieciom i chwila dla siebie lub na zaległą pracę.

1. Czekoladowy obrazek na waflach.

Kupujemy wafle i dowolną czekoladę. Czekoladę rozpuszczamy, możemy dolać trochę ciepłej wody lub mleka, żeby czekolada tak szybko nie zastygła. Przelewamy czekoladę do naczynia. Jeżeli czekolada będzie zastygała, a dzieci lubią dużo i długo malować, to pod spód naczynia możemy zapalić wkład od świeczki. Potrzebne są jeszcze tylko czyste pędzelki lub palce do malowania.

Tak przygotowany obrazek można zjeść po zastygnięciu lub wykorzystać jako przekładkę do ciasta z waflami.

2. Kolorowy planner dla dzieci.

Zaplanuj sama lub wraz z dziećmi plan na cały dzień lub tydzień. Ważne, żeby planner był kolorowy, niekonwencjonalny i przyciągał uwagę. Przyda się wyobraźnia. Napis „odkurzenie salonu” może być przyozdobiony przyklejonymi kawałkami kolorowego papieru. Jeżeli nie mamy za dużo pod ręką, możemy wykorzystać np. makaron. Pamiętajmy również o ustaleniu godzin poszczególnych czynności na plannerze.

3. W chowanego z pysznościami.

Jeżeli mamy jakieś słodkości, które dzieci uwielbiają, to warto przed skonsumowaniem zafundować im zabawę. Nie muszą to być słodycze, możemy również wykorzystać zdrowsze przekąski, które uwielbiają nasze dzieci. Chowamy im smakołyki na podwórku lub w domu i dzieci mogą szukać. Warto powiedzieć ile smakołyków schowaliśmy i ustalić zasady gry, jeżeli mamy np. dwójkę dzieci. Nie wiadomo ile czasu ta zabawa zajmie dzieci, ale zostaje jeszcze czas na konsumpcję.

4. Opieka nad zwierzątkiem.

Jeżeli posiadamy zwierzątko w domu lub na podwórku, możemy zorganizować dzieciom czas na opiekę nad nim. Wyprowadzenie na spacer po podwórku, zabawa, ruch, czy uprzątnięcie legowiska. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami np. psa, to mamy ogrom możliwości zadbania o zwierzaka. Możemy ćwiczyć z nim podstawowe komendy, wyczesać, czy umilić mu czas zabawą.

5. Burza mózgów.

Często może się zdarzyć, że dzieci dobrze wiedzą co chciałyby robić. Oczywiście nie myślimy tu o grach, konsoli czy komputerach. Możemy zrobić wspólną burzę mózgów i ustalić zajęcia, które wnoszą coś pozytywnego dla obu stron.

6. Moja własna koszulka.

Plan stworzenia własnej koszulki, w której będziemy chodzić. Nie musimy sięgać po naklejki, naprasowanki i inne doskonałości. Najprostszą koszulkę może stworzyć każdy. Wystarczą pisaki i trochę wyobraźni. Warto postawić warunek, że po stworzeniu rysunku na koszulce, dziecko będzie chciało założyć ją np. na dzień. Dzięki temu będzie musiało postarać się w wykonaniu zadania. Oczywiście, jeżeli nie skorzystamy z odpowiednich pisaków do ubrań, to po praniu obrazki mogą się zniszczyć.

 

Chcąc w jak najlepszym stopniu zagospodarować czas dzieciom, musimy wykazać się kreatywnością. Warto od czasu do czasu wprowadzić powiew świeżości w codzienność. A nauczenie dostarczania dzieciom kreatywnych zajęć, może zaowocować w przyszłość. Uczenie organizacji czasu, w niedalekiej przyszłości może owocować sukcesem.