Skip to main content

Jak zrobić i postawić stronę internetową za darmo

Możliwość posiadania strony internetowej to kilka kwestii. Potrzebna nam wiedza na temat stworzenia strony, jak i wystawienia jej na świat oraz oczywiście zarządzania nią. Poruszymy kilka spraw z tym związanych i omówimy najważniejsze informacje na temat naszej stronki. Chcemy też poruszyć temat ciekawostek z tym związanych, ale to już w trakcie artykułu.

Tworzenie strony internetowej

Wszystko zależy jaką wiedzę posiadamy na temat pisania stron internetowych. Najbardziej przydatną rzeczą jest HTML jako podstawowy mechanizm do stworzenia stronki, CSS – przydatny do stylowania. Te umiejętności pozwolą nam na darmowe stworzenie strony internetowej. Oczywiście jest mnóstwo szablonów za darmo, które też wypadałoby umieć zmodyfikować. Z wersji płatnych możemy posłużyć się CMSami do obsługi strony.

W dzisiejszych czasach kursów z pisania stron internetowych jest mnóstwo. Jeżeli jednak nie posiadamy kompletnie doświadczenia w tym temacie, można skorzystać z pomocy specjalistów. Warto jednak zwrócić uwagę na pojęcie responsywności strony internetowej. Proste strony nie wyświetlają się za dobrze na urządzeniach, a strona responsywna to strona przystosowana do urządzeń mobilnych. Możemy też stworzyć strony „pół responsywne”, czyli częściowo dostosowane do wszystkich urządzeń.

Hosting i domena – jak wystawić stronę internetową

Do stworzonej strony internetowej potrzebujemy domeny, czyli w skrócie nazwy pod którą nasza stronka będzie widniała. Jest mnóstwo miejsc, gdzie oferują domeny za darmo na rok lub w minimalnych kwotach – przykładowo około 1zł przez pierwszy rok. Nie będę podawać firm, w celu jakiś dodatkowych informacji zapraszam do kontaktu mailowego.

Przejdźmy zatem do hostingu. Nie jest już to tak tania opcja oferowana wraz z domeną lub oddzielnie. Ciekawą alternatywą może się okazać własny serwer lub np. urządzenia, od dłuższego czasu coraz bardziej znane i rozwijane – Raspberry Pi, które można wykorzystać do postawienia i trzymania swojej strony internetowej. Dzięki temu ominęlibyśmy koszty hostingu.

Jak postawić stronę internetową

Zarządzanie stroną internetową

Do wersji darmowej zarządzania stroną internetową wystarczą własne umiejętności. Możemy też skorzystać z płatnej wersji do zarządzania – CMS. Mając własną stronę powinniśmy mieć również pojęcie na temat pozycjonowania stron internetowych. Kwestia przydatna, ale nie jest konieczna, bo tak naprawdę strona już istnieje bez tego.

Na koniec kilka słów o wydźwięku artykułu. Jest on tylko przybliżeniem dostępnych możliwości. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.