Skip to main content
Lody latem czy zimą

Czy chłodne dni to dobry czas na lody

Każdemu lody kojarzą się z upalnym latem i wtedy kwitnie biznes ich sprzedaży. A czy jedzenie lodów zimą jest dobrym pomysłem? Spróbujemy przytoczyć kilka argumentów na ten temat.

Ochłodzenie w upalne dni latem

Lody wydają nam się najlepszym posiłkiem w upalne dni. Pozwalają na trochę ochłody, ale i przyjemności. Jak nam wiadomo gwałtowna zmiana temperatury wcale nie wpływa na nas aż tak dobrze, jak nam się wydaje. Po nagrzaniu na słońcu i szybkim zjedzeniu lodów nasz organizm może dostać od nas w kość. Lody latem jemy często, ale nie możemy zapomnieć, żeby robić to w takich sytuacjach, w których nie narazimy naszego organizmu na zbyt duży szok termiczny.

Lody na jesienne i zimowe wieczory?

Są i zwolennicy jedzenia lodów zimą, jak i przeciwnicy. Jedni jedzą lody latem, inni zimą, a jeszcze inni całym rokiem.

Kilka argumentów, dlaczego jemy lody zimną:

– mniejsze kolejki zimą niż latem

– jest zimno, więc zjedzenie lodów nie spowoduje takie szoku termicznego, jak może to być latem

– zimowe wieczory skłaniają do wyjścia do restauracji, gdzie często desery łączą się z lodami np. szarlotka z gałką lodów

– lody poprawiają humor w pory roku ze znikomą dawką słońca

– atrakcyjne ceny po sezonie letnim

Z pewnością istnieją również minusy jedzenia lodów po sezonie letnim. Przede wszystkim dostępność sklepów z lodami i lodziarni, gdyż utarło się, że lody jemy latem. Są jednak miejsca, gdzie całorocznie zjemy lody, a zimą skosztujemy inne niż latem smaki.