Skip to main content
Jak ulepszyć stary komputer

Jak podrasować stary komputer

Ból każdego – stary komputer, który działa w tempie żółwia i nad wyraz hałaśliwie. Jak ulepszyć stary komputer i go stuningować? Nie wyrzucaj starego komputera, sprawdź jak go ulepszyć.

Sposoby na przyspieszenie starego komputera

Jeżeli nie posiadamy funduszu na nowy komputer, warto go trochę podrasować. Dobrym rozwiązaniem będzie zmiana starego dysku HDD na szybki SSD. Powinno to zauważalnie przyspieszyć zarówno włączanie komputera, jak i jego pracę.

Kolejnym krokiem może być dorzucenie RAM-u do komputera. Jeżeli masz mało pamięci, to możesz łatwo przyspieszyć pracę komputera i zwiększyć jego wydajność.

Jeżeli posiadamy płytę główną, która ma możliwość zmiany procesora na bardziej wydajny, to również możemy przyspieszyć pracę komputera.

Dodatkowo warto zadbać o wyczyszczenie jednostki centralnej z kurzu. Można ostrożnie samemu lub korzystając ze sprężonego powietrza. Dzięki temu uzyskamy mniejsze nagrzewanie się podzespołów. Oczywiście można również wymienić chłodzenie, ale jeżeli komputer nie przegrzewa się, to nie zauważymy różnicy wydajności po wymianie.

Darmowe sposoby na ulepszenie komputera

Przede wszystkim wyczyszczenie jednostki centralnej, o którym już pisaliśmy, można wykonać za darmo. Mocno zabrudzony kurzem komputer powinien mniej się przegrzewać, a dzięki temu przyspieszyć częściowo pracę.

Dobrym i darmowym przyspieszeniem pracy naszego komputera jest oczywiście ingerencja w systemie. Przede wszystkim formatowanie komputera pozwala na oczyszczenie ze śmieci i postawienie czystego, lekkiego systemu.

Chcąc powiększyć RAM w komputerze, nie wydając na nią pieniędzy, możemy powiększyć ją w systemie i ustawić większą pamięć wirtualną. Oczywiście jest to pamięć z dysku, więc zależnie od tego jak szybki mamy dysk, taką będziemy mieli pamięć.

Gdy system przy uruchamianiu jest dość wolny, można usunąć z ustawień uruchamianie niektórych programów przy starcie.

Przy jeszcze większych problemach wydajnościowych komputera, możemy ograniczyć efekty wizualne w systemie wyłączając niektóre z nich.

Jeżeli nie chcemy formatować komputera, to możemy również skorzystać z programów do „odkurzania systemu”. Trzeba z nich korzystać rozsądnie, żeby nie usunąć plików potrzebnych. Omijając formatowanie, warto również prześwietlić komputer pod kontem wirusów i groźnych programów.

Jak wykonać formatowanie i inne czynności, o których pisaliśmy, można zasięgnąć ze stron internetowych i innych poradników, których jest mnóstwo w sieci.