Skip to main content
Kwiaty w wakacje

Co zrobić, by rośliny przeżyły wakacje

Gorące lato może wpłynąć na stan niektórych naszych roślinek. Pomóżmy roślinom przetrwać wakacje.

Wyjazd na wakacje, a kwiatki

Niektóre kwiaty podczas wakacji, czyli gorącej pory roku, potrzebują codziennego podlewania. Jak poradzić sobie z tym faktem, gdy wyjeżdżamy na urlop? Kilka fajnych sposobów:

1. Usypać kwiatom zwilżone kamyczki. Takie kamyczki możemy wysypać w pojemnik, zwilżyć je wodą i na nich postawić doniczkę. Dodatkowo przed wyjazdem podlewamy również kwiatek. Nie wystarcza to na dwa tygodnie urlopu, ale przez kilka gorących dni, kwiatek powinien sobie poradzić.

2. Zwilżone szmatki. Można również zastosować zwilżone szmatki, na których kładziemy doniczkę z kwiatem.

3. Pojemniki/butelki z wodą. Bierzemy np. butelkę 0,5l po napoju. Wycinamy w niej otwór od dołu i zakopujemy do góry nogami w doniczce z kwiatkiem na kilka centymetrów. Teraz napełniamy butelkę wodą przez zrobiony otwór. Taki kwiatek będzie miał przez jakiś czas dostęp do wody.

4. Gotowe zestawy do nawadniania roślinek. W sklepach można zapytać o gotowe zestawy. Można je samemu wykonać, ale tak naprawdę nie są drogie w zakupie. Chyba, że pokusimy się o zautomatyzowany zestaw do podlewania kwiatków.

5. Hydrożel w doniczce. Wsyp trochę hydrożelu do doniczki i podlewaj. Hydrożel wchłonie wodę jak higroskopijna gąbka i dzięki temu zachowa wilgotność ziemi.

6. Przede wszystkim zadbaj o to, aby kwiatki nie były wystawione na słońce podczas Twojego wyjazdu i nie zostawiaj ich w najcieplejszym pomieszczeniu.

Przed wyjazdem można przetestować sposoby, czy akurat nasz rodzaj kwiatków sobie poradzi i dobrać do nich odpowiedni. Pamiętajmy, że niektóre kwiaty są bardzo wrażliwe na zmianę warunków, a niektóre są po prostu mało wymagające. Jeżeli dużo podróżujemy, może warto przerzucić się na gatunki roślinek mniej wymagających.