Skip to main content
Oświetlenie do salonu spa, urody, gabinetu

Rodzaje oświetlenia, lamp do salonu i nie tylko

Odpowiednie oświetlenie może zmienić klimat pomieszczenia, tym samym wpływa na nasz nastrój. Jakie oświetlenie dobrać do swojego salonu i nie tylko?

Krótko o żarówkach

Przede wszystkim żarówki ledowe, które wyparły zwykłe żarówki, a nawet świetlówki, które choć były dość energooszczędne, to można było odczuć ich uruchamianie poprzez błyśnięcia i rozjaśnienia.

Zatem wracając do żarówek ledowych, wybieramy pomiędzy barwą: ciepła, neutralna i zimna. Ciepła barwa to kolor światła bardziej żółty w okolicach 3000K. Światło neutralne to przedziały około liczby 4000K, a barwa zimna, a wręcz pod niebieską, to nawet 6000K.

Kolejny ważny parametr przy wyborze żarówki to lumeny. W tym wypadku wartości 780 lumenów da nam światło słabsze niż np. wartość 1400 lumenów, przy której będziemy mieli już dość jasno. Wartości 400 lumenów przydatne są do nastrojowej lampki tuż przed zaśnięciem.

Ostatni choć mniej istotny, ale również przydatny parametr to zużycie prądu przez żarówkę, czyli ilość zużycia Watów. W zależności od mocy żarówki i jej ceny, możemy wyróżnić najczęściej wartości w przedziale 10W-15W.

Jakie światło do jakiego miejsca

Ciepłe światło, czyli jakieś 3000K przydaje się w miejsca, gdzie powinno być przytulnie. Barwa neutralna np. 4000K przydaje nam się do miejsc, w których nie zależy nam na przytulności, a raczej skupieniu i nieprzekłamaniu kolorów. Barwa zimna, czyli już od 5400K w górę, pozwala dużo bardziej się skupić, choć nie jest polecana do domu.

Kilka przykładów:

– 3000K, 780 lumenów, 12W – taka żarówka daje ciepłą barwę, średniej mocy światła

– 4000K, 1400 lumenów, 15W – barwa neutralna, dużej mocy świetlnej

Oświetlenie do salonu fryzjerskiego lub gabinetu kosmetycznego

Jeżeli pracujemy w branży, w której mamy duży kontakt z ludźmi, czy to w biurze, czy w salonie spa, urody, gabinecie kosmetyczny, fryzjerskim, to zawsze pamiętajmy o odpowiednim dobraniu oświetlenia. Do biura raczej unikamy ciepłej barwy, ale w salonach odnowy, spa, urody pamiętajmy, że odpowiednie lampy i oświetlenie pozwala na odprężenie i dobre samopoczucie. Stawiamy na różnorodność lamp i nie przystajemy na jednym źródle światła. Warto pomyśleć nad żyrandolami, lampami stojącymi i oświetleniem blatów i szafek. Jeżeli klient wychodzi z naszego salonu zadowolonym, to nasz sukces.