Skip to main content
rośliny i kwiaty w ogrodzie

Rośliny odstraszające kleszcze w ogródku

Kleszcze to zmora naszego ogródka już wczesną wiosną. Temperatury zimą nie są zbyt niskie, a to sprzyja rozwojowi populacji kleszczy. Jak zmniejszyć ryzyko i uchronić się przed kleszczami? Jakie rośliny w ogrodzie na kleszcze?

Kleszcze w ogródku

Nie tylko w parku możemy spotkać się ze znaczną ilością kleszczy. Nasze ogródki też mogą stać się wylęgarnią i domem dla kleszczy. Jak sobie z tym poradzić? Od jakiegoś czasu dzięki postępowi, obserwacji i badaniom, możemy zaobserwować jak odstraszać kleszcze, zwierzątka przenoszące niebezpieczne dla nas choroby.

Aby kleszcze nie miały ochoty zagnieździć się w naszym ogródku, polecane są roślinki: Wrotycz pospolity, Chrzan pospolity, Kocimiętka, Tatarak, Cebula, Czosnek niedźwiedzi, Lawenda wąskolistna, Czeremcha, Chryzantema dalmatyńska, Rozmaryn lekarski.

Roślinki mniej lub bardziej odstraszają kleszcze, niektóre z nich odstraszają komary, muszki i inne szkodniki w ogrodzie.

Jak jeszcze chronić się przed kleszczami

Jak dobrze wiemy, nie tylko posadzenie odpowiednich roślinek, uchroni nas przed kleszczami. Ważne jest również zastosowanie środków ostrożności jak np. odpowiedni ubiór, czy gotowe preparaty na kleszcze.

Jednak dzięki odpowiednim roślinkom i kwiatom, możemy cieszyć się nie tylko pięknymi widokami w ogrodzie, ale również zmniejszoną ilością kleszczy w ogrodzie lub wyeliminowaniem ich z naszego ogrodu.