Skip to main content
Dysk HDD kontra SSD

Wady i zalety – dyski SSD kontra HDD

Dysk HDD to każdemu dobrze znany dysk w komputerze, jak i laptopie. Rozwój technologii pozwolił na stworzenie alternatywy dla dysków, jaką są dyski SSD. W artykule opowiemy czym różnią się te rodzaje dysków, jakie mają wady i zalety.

Jaki dysk twardy wybrać?

Wybór dysku uzależniamy od tego, jak wykorzystujemy komputer. Wymienimy tu najważniejsze cechy danych dysków, które przybliżą wybór pomiędzy dyskami HDD i SSD.

  1. Dyski SSD są szybsze niż dyski HDD. Dzięki temu, możemy przyspieszyć pracę komputera.
  2. Dyski HDD są tańsze i dzięki temu możemy zakupić o wiele większy dysk. Dyski SSD kupujemy z małymi pojemnościami ze względu na to, że są one drogie.
  3. Dysk SSD jest bardziej trwały na upadki, gdyż nie posiada, tak jak to w przypadku dysku HDD, części ruchomych. Sprawdza się to w przypadku, gdy sprzęt często przenosimy np. laptop.
  4. Dyski HDD są bardziej zabezpieczone ciężką, metalową obudową. Dyski SSD posiadają zazwyczaj obudowy z tworzywa lekkiego.
  5. Dyski SSD są lżejsze. Przydaje się to w przypadku, gdy nasz laptop z dyskiem HDD jest dość ciężki. Wtedy można go trochę „odchudzić” zamieniając dysk HDD na SSD.

Jeżeli wybór dysku pomiędzy lekkim, szybkim, ale drogim SSD, a bardziej pojemnym i tanim HDD, przysparzają sporo problemów, to może warto znaleźć rozwiązanie pośrednie jakim są dyski hybrydowe. Pozwalają one na szybszy rozruch komputera, podtrzymując pojemność dysku i zdroworozsądkową cenę.

Wybór nie zawsze musi być taki sam. Czy wybierzemy dysk HDD, czy SSD, każdy ma swoje wady i zalety. Zależnie od tego, jaki sprzęt obsługujemy i w jakim celu, warto dostosować dysk do swoich wymagań.