Skip to main content
Zadbane włosy

7 powodów, przez które włosy rosną wolniej

Masz krótkie łamliwe włosy, a marzą Ci się długie, gęste włosy. W artykule powody przez które włosy rosną wolniej i sposoby jak temu zaradzić.

Powody słabej kondycji włosów

Dlaczego włosy nie rosną? Może da się polepszyć kondycję naszych włosów i sprawić, że będą bardziej odżywione.

1. Stres nie wpływa dobrze na kondycję zarówno paznokci jak i włosów. Zbyt duże dawki hormonu stresu, czyli kortyzolu, nie wpływa pozytywnie na nasze włosy. Unikajmy zatem zbyt dużego obciążenia stresem lub długofalowego życia w biegu i stresie.

2. Niedobór składników odżywczych, w tym żelaza czy witamin. Warto może urozmaicić swoje codzienne posiłki w zielone warzywa takie, jak szpinak.

3. Podcinaj włosy, a nie je ścinaj. Lepiej częściej podcinać lekko włosy, chociażby 1 cm, niż od razu po 10 cm. Trzeba zadbać o końcówki włosów, a przy okazji pozwolić włosom urosnąć.

4. Na stan włosów ma też ogólna kondycja organizmu. Powinniśmy zadbać o sen i przeanalizować czy nie chodzimy spać w późnych godzinach lub zbyt wcześnie wstajemy.

5. Korzystanie z niewłaściwych kosmetyków może niszczyć włosy. Unikajmy kosmetyków wysuszających włosy i sprawiających ciężkość włosów. Najlepsze są lekkie kosmetyki, których reakcję najlepiej sprawdzić własnymi doświadczeniami.

6. Nagminne korzystanie z prostownicy, suszarki i farbowanie mają duże znaczenie w słabej kondycji włosów.

7. Niestety często geny są w dużym stopni znaczącym czynnikiem jakości naszych włosów. Jednak i z tego powodu nie można ich zaniedbywać.

Jak poprawić stan zdrowia włosów

Jeżeli chcesz zapuścić włosy, przygotuj się do tego. Przede wszystkim wyrównaj i podetnij końcówki włosów. Jeżeli masz włosy cieniowane, to najlepiej doprowadzić do ich wyrównania. Ze względu, żeby wszystkie końcówki włosów były podcinane i nierozwarstwione, ani połamane. Kolejną ważną rzeczą przy zapuszczaniu włosów, jest wyeliminowanie wszystkich urządzeń, które powodują przegrzanie włosów tj. suszarka, prostownica, lokówka. Unikaj jak ognia. Farbowanie też może szkodzić i wysuszać włosy. W ostatniej najdłuższej fazie zapuszczania włosów dbaj o nie, nie doprowadź do przesuszenia i rozwarstwiania końcówek. Pamiętaj, że włosy przy głowie, mogły być już wcześniej narażone na wysuszanie czy farbowanie, dlatego początkowo przez długi czas mogą się łamać. Dopiero nowe włosy mają prawo być silniejsze.

Jeżeli zamierzasz profesjonalnie zabrać się do zadbania o swoje włosy, możesz udać się do salonu fryzjerskiego lub gabinetu SPA. Tam możesz liczyć na dobrane do siebie kosmetyki, jak również dobór fryzury przez program w salonie fryzjerskim.