Skip to main content
Bezpieczne strony internetowe

Groźne kliknięcia – jak się uchronić

Przeglądając Internet, czytając maile, czy po prostu korzystając z portali społecznościowych, zawsze możemy być narażeni na niebezpieczeństwa sieciowe. Zachowajmy zatem ostrożność, sprawdźmy jak się chronić w sieci i nauczymy się oceniać niebezpieczeństwa.

Niebezpieczeństwa czyhają w sieci

Przede wszystkim linki. Nawet jedno kliknięcie w nieodpowiedni link może spowodować np. zainstalowanie programu szpiegującego nasz komputer, czy wirusa. Unikajmy linków, których pochodzenia nie znamy, a każdy link sprawdźmy przed kliknięciem dokąd może zaprowadzić.

Uważajmy na pliki wykonywalne z rozszerzeniem exe. Ściąganie takich plików z nieautoryzowanych źródeł może spowodować wiele szkód w naszym systemie.

E-mail czy nawet SMS od podszytej instytucji, z rachunkiem, czy od rzekomych znajomych. Wszystkie informacje, które są do nas wysyłane powinniśmy weryfikować, jeśli tylko wydadzą się nam podejrzane.

Wspominając jeszcze o wypełnianiu swoich danych na stronach, które niby oferują nam coś za darmo, warto pomyśleć, że za darmo nie ma zazwyczaj nic. Podanie numeru telefonu, czy innej informacji, która wyraźnie nas identyfikuje, może nas kosztować nagminnymi reklamami SMS, po drogie rachunki.

Coraz to więcej nowych zagrożeń czeka na nas w sieci, więc warto świadomie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak chronić się w sieci

W bezpiecznym korzystaniu z sieci pomoże nam świadomość czekających nas niebezpieczeństw. Znając możliwości sieci, będziemy mogli lepiej się zabezpieczać i nie popełniać błędów innych. Przede wszystkim korzystajmy ze sprawdzonych stron internetowych.

Nie szukajmy w sieci usilnie czegoś, czego nie ma, bo natrafimy na stronę która da nam to, ale z różnym skutkiem ubocznym.

Coraz to nowsze technologie i wirusy powodują, że czasem nawet nie wiemy, że ktoś nam wykrada dane z dysku. Nie uchroni nas większość programów antywirusowych. Musimy również posiadać świadomość, czy coś nie dzieje się w naszym systemie samodzielnie. Oczywiście sam system już od wielu lat robi z naszym komputerem coraz więcej bez naszej wiedzy, ale czasem warto spojrzeć czy coś jawnie nie skrada nam danych lub miesza w naszym systemie.

Najpewniejsze pozbycie się programów szpiegujących i innych szkodników, które są dość zaawansowane, to formatowanie dysku z danymi, dlatego że nie każdy program antywirusowy itp. usunie nam doszczętnie złe oprogramowanie.

Żeby uchronić się przed problemem zainfekowania lub uszkodzenia sprzętu, powinniśmy zapobiegać i ostrożnie korzystać z dobrodziejstw Internetu.