Skip to main content
Sposoby na upalne lato

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Sposoby na upalne lato, to m.in. również zadbanie o ochłodzenie mieszkania. Nie będziemy tu mówić o klimatyzacji w domu, bo chcielibyśmy przedstawić domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania, takie które stosowane były i są przez nasze prababcie, babcie i mamy.

10 sposobów na ochłodzenie mieszkania

1. Wietrzenie pomieszczeń, jednak tylko rano, gdy temperatura nie jest jeszcze wysoka i wieczorem, w nocy, gdy na dworze jest już chłodniej. W ciągu dnia nie otwieramy okien, gdyż ciepłe powietrze z dworu, może szybko nagrzać mieszkanie.

2. Wentylatory również powodują odczucie niższej temperatury w pomieszczeniu. Można korzystać z nich w pomieszczeniu, którym w danym momencie przebywamy.

3. Zasłanianie rolet, żaluzji, czy chociażby zasłon zapobiega ogrzewaniu pomieszczenia przez okna. Najlepsze okazują się tutaj rolety zewnętrzne, ale chociażby pamiętanie o zasuwaniu zasłon na okna, będzie zmniejszało nagrzewanie się pomieszczeń.

4. W naprawdę ciepłe dni, dobrym sposobem okazuje się ochłodzić mieszkanie nalewając zimną wodę do miski. Można również dodać do niej kostki lodu.

5. W dni upalne czas na pranie. Świeżo wyprane ubrania powieszone w mieszkaniu dają uczucie schłodzenia pomieszczenia. Można w takim przypadku zmniejszyć wirowanie i przy okazji prania schłodzić pomieszczenie.

6. Kwiatki i rośliny w mieszkaniu to kolejny dobry pomysł na wychłodzenie pomieszczenia. Naprawdę? Tak, okazuje się, że rośliny mniej lub bardziej wychładzają i utrzymują lżejsze powietrze w mieszkaniu. Jednak zapewne z jednym, czy dwoma kwiatkami tego nie odczujemy, ale istnieją osoby, które mają całe pokoje w roślinkach.

7. Kratki wentylacyjne są dość ważne podczas upałów. Zimą może zdarza nam się je przymykać, ale latem postarajmy się sprawdzić czy są otwarte i posiadają odpowiedni przepływ.

8. Gotowanie latem może być uciążliwe, więc warto unikać korzystania ze sprzętów, które nagrzewają mieszkanie. Zatem wstrzymajmy się przed odkurzaniem, czy gotowaniem w piekarniku, a nawet suszeniem włosów, aby nie podwyższać temperatury w pomieszczeniach.

9. Żarówki zwykle, a led, to również różnica temperatur. Sami dobrze wiemy, że zwykłe żarówki bardzo się nagrzewają. Chcąc nie generować dodatkowego ciepła, korzystajmy z żarówek, które się tak nie nagrzewają, np. ledowe.

10. Pomysłem na upalne dni są też nawilżacze powietrza. Można skonstruować sobie ze spryskiwacza swój nawilżacz np. wystarczy woda, którą możemy co jakiś czas spryskać powietrze lub siebie.

Mam nadzieję, że te kilka sposobów na wychłodzenie mieszkania przyda się w praktyce. A w innym artykule: Jak się ochłodzić w upalne lato.