Skip to main content
Jak się ochłodzić w lato

Jak się ochłodzić w upalne lato

Klimat zmienia się na coraz to cieplejszy i gorące dni bywają coraz szybciej. Jak się ochłodzić podczas upału? W artykule podamy kilka sposobów na gorące dni.

Jak ochłodzić organizm w lato?

Najważniejszym składnikiem w ciepłe dni jest woda. Należy spożywać ją w większych ilościach niż w zimę. Może wydaje się to czasem niezbyt ważne, ale dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów ma ogromne znaczenia dla dobrego samopoczucia podczas upałów i nie pozwoli na odwodnienie organizmu.

Kolejną może banalną, a dość istotną rzeczą jest unikanie długiego przebywania na słońcu. Zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować przegrzanie organizmu i doprowadzić do poparzeń lub odwodnienia organizmu.

A co ze sposobami na gorące lato? I tu przyda się długi, cienki, przewiewny rękaw, a ubranie raczej białe, dzięki czemu odbija światło i nie nagrzewa się. Wbrew pozorom dobrze dobrana długa bluzka jest o wiele lepsza niż krótki rękawek, który nie chroni przed słońcem. Do tego kremy ochronne na widoczne części ciała i już jesteśmy lepiej chronieni przed słońcem.

Część osób przesiaduje w domu i unika słońca, tym bardziej jeżeli ma klimatyzację. Pamiętajmy jednak, żeby nie tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur między dworem, a domem, gdyż nie wpływa to dobrze na zdrowie.

Napoje z kostkami lodu lub same lody są najbardziej pożądane w gorące lato. W Internecie jest mnóstwo przepisów na zimne napoje. Najprostsze z nich to woda z miętą, czy „zimne herbaty”.

Oczywiście kto by nie marzył wykąpać się nad jeziorem? Jeżeli nie jesteśmy w pracy i mamy czas, to możemy sobie na to pozwolić. Jednak tu również musimy pamiętać, abyśmy rozgrzani nie wskakiwali do wody, bo możemy spowodować szok termiczny dla swojego organizmu.

Zatem każdy sposób na ochłodzenie organizmu będzie dobry, jeżeli będziemy stosować go „z głową”.

Kolejne artykuły również o tym: Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? W tym aż 10 sposobów na gorące lato.